ENBA 2017 Winners

Category A - Programming
A1. (A) Best Current Affairs Programme - English
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 NEWSROOM India Today TV
Gold
 
A1. (B) Best Current Affairs Programme - Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Ghanti Bajao (AIIMS) ABP News
Gold
 
A4. Best Current Affairs Programme - Southern Region (Kannada, Malayalam, Tamil, Telugu)
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Choonduviral (The Pointing Finger ) Manorama News
Gold
 
A5. Best Business Programme - English
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 India Business Hour CNBC-TV18
Gold
 
A6. Best Business Programme - Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 GST Coverage CNBC-AWAAZ
Gold
 
A7. Best Talk Show – English
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 The Roundtable: Narrative of Nationalism NewsX
Gold
 
A8. Best Talk Show - Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 AWAAZ ADDA CNBC-AWAAZ
Gold
 
 A9. Best In-depth Series - English
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 TRUTH VS HYPE NDTV 24x7
Gold
 
A10. Best In-depth Series - Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Gandhigiri  ABP News
Gold
 
A11. Best News Coverage - National - English
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 #Rainpain NEWS9
Gold
 
A12. Best News Coverage - National -Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Demonetisation Aaj Tak
Gold
 
A15. Best News Coverage – National - Southern Region – Kannada, Malayalam, Tamil, Telugu
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Cover Story Suvarna NEWS
Gold
 
 A16. Best News Coverage - International- English
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Missing In Mosul India Today TV
Gold
 
A17. Best News Coverage - International- Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Iraq Mein Sabse Badi Talash Aaj Tak
Gold
 
Category B - Personality
B1. Best Anchor - English
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Faye D'Souza Mirror Now
Jury Award
2 Rahul Kanwal India Today TV
Gold
 
B2. Best Anchor - Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Sayeed Ansari Aaj Tak
Jury Award
2 Sweta Singh Aaj Tak
Gold
 
B5. Best Anchor - Southern Region – Kannada, Malayalam, Tamil, Telugu
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Hariprasada A TV9 Karnataka
Gold
 
B6. (A) Best Spot News Reporting - English
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Nabila Jamaluddin - #Lakeonfire News9
Gold
 
B6. (B) Best Spot News Reporting-Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Sweta Singh Aaj Tak
Gold
 
B7. (A) Best Continuing Coverage by a Reporter- English
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Mufti Islah for covering Kashmir Unrest CNN-News18
Gold
2 Sreeja Ms For Anna Bhagya Scam Coverage MIRROR NOW
Jury Award
 
B7. (B) Best Continuing Coverage by a Reporter- Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Satender Chauhan Aaj Tak
Gold
 
B8. Best Videographer-English / Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Nizammuddin Ansari News18 India
Gold
 
B9. Best Video Editor- English
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Narendra Kumar For Memoirs Of Partition CNN-News18
Gold
 
B10. Best Video Editor- Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Dharmendra Kumar Paswan ABP News
Gold
 
B11. Best News Producer-Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Mukul Mishra Aaj Tak
Gold
 
Category C - Marketing
C1. Best Channel or Programme Promo - English
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Democartic Newsroom - Hurriyat India Today TV
Gold
 
Category D - Overall Excellence
D1.  Young Professional of the Year – Editorial- English/Hindi
S.NO. Entry Name Channel Name Award
1 Sandeep Hans News9
Gold
 
D2. News Channel of the Year- English
1 NDTV 24x7
Gold
 
D3. News Channel of the Year – Hindi
1 Aaj Tak
Gold
       
D4. Business News Channel of the Year – English
1 CNBC-TV18
Gold
 
D5. Business News Channel of the Year – Hindi
1 CNBC Awaaz
Gold
 
D6. News Television Editor-in-Chief of the Year- English
1 Faye D’Souza, Mirror Now
Gold
 
D7. News Television Editor-in-Chief of the Year- Hindi
1 Supriya Prasad, Aaj Tak and India Today
Gold
 

About the Group

Other Awards :